Mobilne Logo Ministerstwa Zdrowia

09.03.2018

Szczepienia dzieci (z roczników 2013-2016) przeciwko pneumokokom – komunikat do rodziców i opiekunów

---

Drodzy Rodzice i Opiekunowie!

Od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. będziecie mogli bezpłatnie zaszczepić swoje dziecko przeciwko pneumokokom.

Przypominamy, że to szczepienie daje najlepszą i skuteczną ochronę przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego wywołanym przez Streptococcus pneumoniae!

Kto może zostać zaszczepiony

Dzieci do ukończenia 5. roku życia, które nie podlegają obowiązkowi szczepień oraz nie były zaszczepione (dzieci urodzone w latach 2013-2016)

Warunek – dziecko musi zostać zakwalifikowane do szczepienia do 20 kwietnia 2018 r.

Co należy wiedzieć

  • Szczepienie jest dobrowolne i nieodpłatne!
  • Jeśli jesteś zainteresowany zaszczepieniem dziecka – zgłoś się w tej sprawie do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej!
  • Szczepienia obejmują dzieci, które – po wcześniejszym umówieniu na wizytę szczepienną – zgłoszą się do lekarza do  20 kwietnia 2018 r.
  • Szczepienie jest wykonywane przy użyciu 10-walentnej szczepionki Synflorix zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie 2 miesięcy.
  • Pełen, dwudawkowy schemat szczepienia będzie realizowany od 20 marca 2018 r. do 29 czerwca 2018 r. przez przychodnie, które mają podpisany kontrakt z NFZ.

Jeśli chcesz zaszczepić dziecko przeciwko pneumokokom, skontaktuj się ze swoją przychodnią (tam, gdzie złożyłeś deklarację wyboru lekarza POZ) w sprawie terminu szczepienia.

Informacji o szczepieniach udzielają również powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Liczba szczepionek oraz czas akcji są ograniczone.

Akcja przeznaczona jest wyłącznie dla dzieci, które nie ukończyły 5 r.ż. Wynika to z faktu, że Charakterystyka Produktu Leczniczego (CHPL) szczepionki Synflorix nie przewiduje jej podawania starszym dzieciom.

Szczepionka Synflorix jest zarejestrowana do stosowania w czynnym uodparnianiu przeciwko chorobie inwazyjnej, zapaleniu płuc oraz ostremu zapaleniu ucha środkowego wywoływanym przez Streptococcus pneumoniae u niemowląt i dzieci w wieku od ukończenia 6. tygodnia życia do ukończenia 5 lat.

Dziecko, które ukończyło 5 lat, zgodnie ze wskazaniem podanym w CHPL nie powinno zostać zaszczepione szczepionką Synflorix w ramach akcji.

W ramach wykonywanych szczepień przeciw Streptococcus pneumoniae, do których nawiązuje komunikat na stronie Ministerstwa Zdrowia z 9 marca 2018 r., będzie stosowana szczepionka 10-walentna (Synflorix).

Jeżeli rodzice przed rozpoczęciem akcji rozpoczęli u dziecka szczepienia przeciw pneumokokom (jako szczepienia zalecane) tym właśnie preparatem i podanie drugiej dawki szczepionki przypada na czas trwania kampanii bezpłatnych szczepień, to dziecko może skorzystać ze szczepionki udostępnianej bezpłatnie u swojego lekarza rodzinnego.

Podmiot leczniczy, który ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, zamówi wtedy we właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej tę właśnie szczepionkę dla dzieci oczekujących na szczepienie.

Refundacja

Zapoznaj się z zasadami refundacji i ustalania poziomu odpłatności. Sprawdź najnowszą listę leków refundowanych. Skorzystaj z informatora o lekach refundowanych.

---
czytaj więcej
powrót do góry