Mobilne Logo Ministerstwa Zdrowia

Wyroby medyczne wydawane na zlecenie

---

Jeśli masz ubezpieczenie zdrowotne, przysługuje ci refundacja wyrobów medycznych. Są to m.in.: protezy kończyn, ortezy, kule, wózki inwalidzkie, aparaty słuchowe, peruki, cewniki czy materace przeciwodleżynowe.

 

Dofinansowanie wyrobu medycznego

Możesz uzyskać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia, jeśli otrzymasz zlecenie na zaopatrzenie wystawione przez uprawnioną osobę. Szczegóły określa rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Na przykład:

 • okulista – zlecenie na pomoce optyczne dla niedowidzących;
 • laryngolog – zlecenie na aparat słuchowy;
 • urolog, chirurg, neurolog lub lekarz POZ – pieluchomajtki.

Pamiętaj, że wyroby medyczne są refundowane w różnej wysokości i jednorazowo w określonym czasie.

Sprawdź wysokość refundacji wyrobów medycznych

 

Kto może otrzymać wyroby medycznie bezpłatnie (do wysokości limitu)

Prawo do bezpłatnego nabycia wyrobów medycznych przysługuje:

 • inwalidom wojennym i wojskowym;
 • niewidomym ofiarom działań wojennych;
 • osobom represjonowanym;
 • uprawnionym żołnierzom lub pracownikom, w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.

 

Jak zrealizować zlecenie na refundację wyrobu medycznego

 1. Zanim zrealizujesz zlecenie, musisz je potwierdzić w swoim oddziale NFZ.
 2. Gdy uzyskasz potwierdzenie NFZ do refundacji, zgłoś się do placówki, która podpisała umowę z NFZ w zakresie zaopatrzenia w wyroby medyczne. Możesz wybrać placówkę w całej Polsce.
 3. Możesz wybrać rodzaj i typ zaopatrzenia zgodnie ze zleceniem, spośród ofert różnych producentów. Pamiętaj jednak, że NFZ finansuje wyroby medyczne tylko do wysokości limitu określonego przez ministra zdrowia.
  • Jeśli cena wybranego przez ciebie produktu jest wyższa niż cena określona limitem, będziesz musiał dopłacić różnicę.

 

Uwaga: Każda placówka, która podpisała umowę z NFZ, musi zapewnić co najmniej jeden wyrób medyczny w cenie, która nie przekracza limitu finansowania. Nie dotyczy to wyrobów medycznych wykonywanych na indywidualne zamówienie.

Sprawdź jakie dodatkowe uprawnienia przysługują pacjentom do 18. roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu (Ustawa za życiem).

 

Naprawa wyrobów medycznych

W ramach świadczeń gwarantowanych możesz też naprawić niektóre wyroby medyczne, które są ujęte w wykazie – w ramach limitu ceny tej naprawy. Możesz naprawić np. obuwie ortopedyczne lub wózek inwalidzki.

Aby naprawić wyrób medyczny musisz:

 • wypełnić zlecenie naprawy,
 • potwierdzić je w swoim oddziale NFZ.

Naprawa odbywa się z reguły tam, gdzie kupiłeś wyrób medyczny.

 

Skrócenie czasu użytkowania wyrobu medycznego

Jeśli korzystanie z wyrobu medycznego staje się niemożliwe (np. dziecko wyrosło z protezy), możesz starać się o skrócenie czasu jego użytkowania.

Aby to zrobić, zgłoś się do lekarza, który wystawi zlecenie przedterminowego zaopatrzenia w wyrób medyczny. Będzie ono zawierało odpowiednie uzasadnienie.

Musisz potwierdzić zlecenie w swoim oddziale NFZ.

Czytaj więcej na temat wyrobów medycznych.

Refundacja

Zapoznaj się z zasadami refundacji i ustalania poziomu odpłatności. Sprawdź najnowszą listę leków refundowanych. Skorzystaj z informatora o lekach refundowanych.

---
czytaj więcej
powrót do góry