Recepta lekarska na leki refundowane
---Recepta lekarska to pisemne polecenie lekarza skierowane do farmaceuty. Dotyczy ono przede wszystkim leków, które będą użyte podczas twojego leczenia (tzw. farmakoterapii).
Niektóre leki, środki spożywcze i wyroby medyczne możesz kupić taniej dzięki recepcie lekarskiej na leki refundowane. Wówczas Narodowy Fundusz Zdrowia pokryje część kosztów. Produkty objęte refundacją znajdziesz w aktualnym wykazie leków refundowanych.
Recepta na leki refundowane musi spełniać kryteria recepty lekarskiej.
Gdzie możesz zrealizować receptę na leki refundowane
Możesz zrealizować taką receptę w aptekach lub punktach aptecznych, które zawarły umowę z NFZ. Placówki te informują o umowie z funduszem w widocznym miejscu.
Znajdź aptekę, korzystając z Zintegrowanego Informatora Pacjenta.
Co musi być na recepcie, żebyś skorzystał z refundacji
Recepta na leki refundowane obejmuje takie same informacje jak zwykła recepta lekarska, ale zawiera dodatkowo:
- oznaczenie oddziału wojewódzkiego NFZ,
- kod uprawnień dodatkowych, jeśli jesteś np. zasłużonym honorowym dawcą krwi lub przeszczepu, inwalidą wojskowym, osobą po 75 roku życia. Zobacz wszystkie uprawnienia dodatkowe.
- oznaczenie uprawnienia do świadczeń zdrowotnych, jeśli jesteś osobą nieubezpieczoną. Zobacz wszystkie identyfikatory dotyczące osób nieubezpieczonych.
- symbol państwa w którym jesteś ubezpieczony, jeśli jesteś osobą uprawnioną do świadczeń na postawie przepisów o koordynacji,
- numer identyfikujący receptę nadany przez NFZ,
- poziom odpłatności za lek na recepcie:
- symbol P oznacza, że otrzymasz lek za najniższą opłatę wynikającą z wykazu,
- brak symbolu oznacza, że otrzymasz lek za najwyższą opłatę wynikającą z wykazu,
- symbole 30%, 50%, R lub B oznaczają, że otrzymasz lek z uwzględnieniem odpowiednio 30% lub 50% poziomu odpłatności, z uwzględnieniem odpłatności ryczałtowej (3,20 zł) lub bezpłatnie. Czytaj więcej o poziomach odpłatności.
Uwaga: jeśli dla danego leku z wykazu leków refundowanych jest tylko jeden poziom odpłatności, lekarz nie musi go umieszczać na recepcie. Nie jest to również konieczne w przypadku, kiedy na recepcie znajduje się oznaczenie twoich uprawnień dodatkowych.
Czy możesz zastąpić lek z recepty tańszym zamiennikiem
Możesz otrzymać inny lek niż przepisany na recepcie, z zastrzeżeniem przypadku kiedy osoba wystawiająca receptę umieściła na niej zapis „NZ” – nie zamieniać.
Farmaceuta ma obowiązek zaproponować ci tańszy zamiennik, pod warunkiem, że ma on taką samą:
- nazwę międzynarodową,
- dawkę i postać farmaceutyczną,
- wskazanie terapeutyczne,
co lek przepisany na recepcie.
Co jeszcze może się znaleźć na recepcie
- Polecenie pilnej realizacji poprzez adnotacjęcito lub inną równoważną.
- Osoba wystawiająca receptę może na niej zastrzec, że możesz otrzymać wyłącznie określony produkt Na twojej recepcie przy wskazanym leku pojawi się wtedy adnotacja „nie zamieniać” lub „NZ”.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo Farmaceutyczne (Dz. U. z 2016, poz. 2142 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich (Dz.U. z 2016, poz. 62)
- Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1536, z późn. zm.)