Cele operacyjne określone w Narodowym Programie Zdrowia (NPZ) mają pomóc w osiągnięciu celu nadrzędnego: by Polacy żyli dłużej i w jak najlepszym zdrowiu.
Zdrowie społeczeństwa zależy od wielu czynników, ale najważniejsze z nich to postawy i zachowania, które składają się na styl życia. To nasze wybory dotyczące sposobu odżywiania, nadużywania alkoholu, palenia papierosów, zażywania narkotyków oraz aktywności fizycznej (lub jej braku) wpływają na to, jak często chorujemy i na co. Jeśli są niewłaściwe, zwiększają ryzyko przedwczesnych zgonów.
Cele operacyjne NPZ skupiają się na przeciwdziałaniu najważniejszym czynnikom wpływającym na zdrowie. Każdy z celów może zostać osiągnięty dzięki realizacji zadań wymienionych w NPZ. Pomogą one poprawić stan zdrowia i jakość życia zarówno całego społeczeństwa jak i szczególnie zagrożonych grup.
Zgodnie z ustawą o zdrowiu publicznym co najmniej 10 proc. środków na realizację celów operacyjnych NPZ jest przeznaczanych m.in. na:
- ocenę stanu zdrowia i jakości życia społeczeństwa:
- rozpoznanie czynników, które zagrażają zdrowiu społeczeństwa,
- wskazanie przyczyn społeczno-ekonomicznych, które prowadzą do nierówności w zdrowiu,
- prowadzenie badań naukowych, które mają określić, jak czynniki szkodliwie wpływają na zdrowie, a także ocenić skuteczność działań dotyczących zdrowia publicznego.
Na podstawie dostępnych danych dotyczących stanu zdrowia społeczeństwa w NPZ zostały wskazane najważniejsze obszary działania:
Wspieranie prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej w Polsce jest bardzo ważne, ponieważ wiele osób zmaga się z nadwagą i otyłością. Dlatego w ramach tego celu chcemy uświadomić społeczeństwu, jak istotna jest prawidłowa dieta oraz jak duże korzyści zdrowotne płyną z regularnych ćwiczeń oraz ruchu – zwłaszcza przy zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym.
Zmiana błędnych nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej wymagają kompleksowych działań, dlatego w ramach tego celu operacyjnego zaplanowaliśmy m.in.:
- działania informacyjno-edukacyjne, które promują zdrowy styl życia w różnych grupach społecznych,
- utworzenie ogólnopolskiego centrum edukacji żywieniowej i zdrowego stylu życia,
- zapewnianie dostępności do obiektów sportowych oraz ćwiczeń fizycznych,
- wsparcie rodzin z problemem otyłości, np. przez tworzenie zespołów terapeutycznych, pomoc dietetyczną, psychologiczną i medyczną.
Informacja o konkursach na stronie.
Różne rodzaje uzależnień mają ze sobą bardzo wiele wspólnego. Bez względu na to, czy mówimy np. o uzależnieniu od alkoholu, narkotyków czy papierosów, spotykamy się z takim samym lub podobnym przebiegiem, czynnikami ryzyka oraz czynnikami chroniącymi.
Dlatego cel ten składa się z czterech części, które łączą strategie przeciwdziałania poszczególnym uzależnieniom i obejmują:
- przeciwdziałanie narkomanii,
- profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych,
- zwalczanie następstw zdrowotnych używania wyrobów tytoniowych i wyrobów powiązanych, także e-papierosów,
- przeciwdziałanie uzależnieniom behawioralnym.
W ramach tego celu operacyjnego zaplanowaliśmy działania, które mają ograniczyć problemy ze zdrowiem, wynikające z uzależnień oraz używania substancji psychoaktywnych. Są to m.in.:
- działania profilaktyczne i edukacyjne, udoskonalanie oferty i zwiększanie dostępności do leczenia uzależnień,
- badania naukowe oraz monitorowanie sytuacji epidemiologicznej związanej z uzależnieniami.
Działając opieramy się na doświadczeniu m. in. Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Informacja o konkursach na stronie.
W ostatnich latach coraz więcej osób zwraca uwagę na zdrowie psychiczne i szuka sposobów na jego poprawę. Rośnie również liczba osób, które potrzebują pomocy. Zdrowie psychiczne jest kluczowe, aby człowiek, społeczeństwo i państwo mogły należycie działać i się rozwijać. Jest to również jeden z najważniejszych obszarów obecnej polityki zdrowotnej w Polsce. Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego.
W ramach tego celu operacyjnego zaplanowaliśmy zadania, które mają:
- wspierać zdrowie psychiczne,
- zapobiegać zaburzeniom psychicznym,
- ocenić potrzeby w zakresu ochrony zdrowia psychicznego, poprzez działania badawczo-naukowe.
Informacja o konkursach na stronie.
Dbanie o środowisko tak, aby sprzyjało naszemu zdrowiu jest koniecznością XXI wieku. Dlatego w ramach tego celu chcemy m. in.:
- poprawiać jakość powietrza,
- promować bezpieczeństwo żywności i wody,
- zmniejszać ekspozycję na zbyt duży hałas,
- zmniejszać narażenie na biologiczne czynniki chorobotwórcze, szkodliwe substancje chemiczne i czynniki biologiczne – w tym środki ochrony roślin, środki uprawy roślin, produkty biobójcze, antybiotyki czy substancje endokrynopodobne.
W ramach tego celu operacyjnego chcemy m.in.:
- uczyć i uświadamiać ludzi o zagrożeniach środowiskowych, a także pokazywać jak zapobiegać chorobom związanym z zanieczyszczeniem środowiska czy chorobom zawodowym lub związanym z pracą,
- prowadzić profilaktykę chorób zakaźnych i zakażeń u ludzi , a także badać i promować zagadnienia związane z alergiami oraz astmą,
- badać wpływ szeroko rozumianego środowiska na zdrowie.
Informacja o konkursach na stronie.
W polskim społeczeństwie jest coraz więcej osób starszych, dlatego ważne jest, aby pomóc im utrzymać jak najdłuższą aktywność społeczną, zawodową i rodzinną. Jednym z naszych priorytetów w ramach tego celu jest takie przygotowanie systemu opieki zdrowotnej, żeby uwzględniał niepełnosprawność u starszych pacjentów, a także umożliwiał jak najwcześniejsze wykrywanie i jednoczesne leczenie wielu chorób.
W ramach tego celu planujemy działania, które będą:
- promować zachowania prozdrowotne,
- uczyć o zdrowym odżywianiu i diecie,
- poprawiać przestrzeganie przez pacjentów zaleceń lekarzy,
- tworzyć przestrzeń publiczną przyjazną seniorom,
- zwiększać dostęp seniorów do nowoczesnych technologii.
Planujemy również rozwijać usługi pielęgnacyjno-opiekuńcze i rehabilitacyjne dostosowane do potrzeb osób starszych i niesamodzielnych. Przewidzieliśmy też szkolenia dla pracowników ochrony zdrowia, dotyczące opieki nad osobami starszymi i wczesnego wykrywania chorób charakterystycznych dla tej grupy.
Informacja o konkursach na stronie.
Zdrowie prokreacyjne może kojarzyć się głównie z problemami związanymi ze sferą intymną oraz seksualnością. Jest to jednak zagadnienie znacznie szersze, które dotyczy m.in. pokwitania i przekwitania, płodności i niepłodności, planowania rodziny, zdrowia podczas ciąży, porodu i połogu.
Troska o zdrowie prokreacyjne nie tylko wpływa na stan zdrowia Polaków, ale przekłada się też na zdrowie następnych pokoleń.
W ramach tego celu operacyjnego chcemy m.in.:
- uczyć jak dbać o zdrowie prokreacyjne,
- edukować pracowników opieki zdrowotnej,
- aby zdrowie prokreacyjne znalazło się w programach kształcenia na kierunkach medycznych, biologicznych, psychologicznych i pedagogicznych oraz w programach doskonalenia zawodowego lekarzy, pielęgniarek i położnych,
- prowadzić badania nad zdrowiem prokreacyjnym w społeczeństwie.
Informacja o konkursach na stronie.