Rada do spraw Zdrowia Publicznego
---Rada wspiera międzysektorową politykę zdrowia publicznego i stanowi forum współpracy na tym polu. Pełni funkcję opiniodawczo-doradczą dla ministra zdrowia. To ona opiniuje propozycje działań w zdrowiu publicznym – m.in. projekt najważniejszego dokumentu, czyli Narodowego Programu Zdrowia.
Dzięki wsparciu przedstawicieli towarzystw naukowych działania dotyczące zdrowia publicznego są prowadzone zgodnie z aktualnym stanem wiedzy naukowej.
Skład Rady:
- przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
- przedstawiciele wszystkich ministerstw;
- konsultanci krajowi w dziedzinach: zdrowia publicznego, epidemiologii, chorób zakaźnych, kardiologii, onkologii klinicznej, diabetologii, psychiatrii, medycyny pracy, zdrowia środowiskowego oraz pielęgniarstwa;
- maksymalnie czterech przedstawicieli wskazanych przez stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego;
- przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia;
- przedstawiciel Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny;
- przedstawiciel Instytutu Żywności i Żywienia;
- przedstawiciel Głównego Inspektora Sanitarnego;
- przedstawiciel Głównego Inspektora Sanitarnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych;
- przedstawiciel Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego;
- przedstawiciel Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych;
- przedstawiciel Naczelnej Rady Lekarskiej;
- przedstawiciel Naczelnej Rady Aptekarskiej;
- przedstawiciel Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych;
- nie więcej niż dwóch przedstawicieli reprezentatywnych organizacji pracodawców;
- przedstawiciel organizacji pozarządowych.
Rada realizuje swoje zadania m. in. poprzez zespoły robocze. Powołane zespoły analizują i proponują rozwiązania złożonych i różnorodnych problemów zdrowia publicznego. Dotychczas rozpoczęły prace dwa zespoły – zespół do spraw suplementów diety oraz do spraw prewencji samobójstw i depresji. Oba zagadnienia, choć rodzajowo różne, łączy skala problemów z nimi związanych. Zespół roboczy do spraw suplementów diety wspiera merytorycznie i wypracowuje skuteczniejsze przepisy regulujące rynek suplementów diety. Z kolei w ramach Zespołu odpowiedzialnego za analizę i propozycję rozwiązań z zakresu zapobiegania depresji i samobójstwom powołano 3 grupy robocze, w zakresie:
- poprawy systemu gromadzenia danych statystycznych dotyczących samobójstw,
prób samobójczych i samouszkodzeń o nieustalonej intencji; - dostępności państwowej pomocy specjalistycznej w Polsce dla osób:
- z chorobą psychiczną,
- w sytuacji kryzysowej,
- dla dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi i zaburzeniami zachowania;
- opracowania spójnych i aktualnych wytycznych dla mediów w sprawie informowania
o samobójstwach.
W skład zespołów wchodzą autorytety, specjaliści z różnych dziedzin, praktycy z wieloletnim doświadczeniem. Pełna lista członków zespołów roboczych jest w załączonych uchwałach Rady do spraw Zdrowia Publicznego.