Mobilne Logo Ministerstwa Zdrowia

Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej w latach 2016-2020

---

Menu

Dzięki realizacji programu chcemy ocenić stan zdrowia jamy ustnej dzieci i dorosłych w Polsce. Zakładamy, że pozwoli to m.in. zwiększyć liczbę dzieci objętych profilaktyką próchnicy i kontrolnymi badaniami stomatologicznymi.

 

Na czym polega program

W ramach programu prowadzone są ogólnopolskie badania epidemiologiczne i socjomedyczne. Badania wykonywane są co roku. Bierze nich udział określona liczba osób z danej grupy wiekowej: średnio jest to dwa tysiące osób w jednej grupie wiekowej, które wyłaniane są w losowaniu.

Badania są uzupełnione o działania edukacyjne promujące zdrowie jamy ustnej.

 

Do kogo skierowany jest program

Prowadzone badania epidemiologiczne dotyczą całego społeczeństwa.

 

Cele badań

Celem głównym prowadzonych badań jest:

  • ogólna ocena stanu zdrowia jamy ustnej dzieci oraz dorosłych,
  • sprawdzenie, jakie zjawiska społeczne, ekonomiczne i kulturowe wpływają na stwierdzony w badaniach stomatologiczny stan zdrowia.

Chcemy również określić jaka jest dostępność do opieki stomatologicznej i wskazać aktualne potrzeby profilaktyczno – lecznicze. Na podstawie badań prowadzonych w programie chcemy też wypracować strategie i programy, które pozwolą poprawić stan zdrowia jamy ustnej.

 

Efekty realizacji programu

Realizacja programu pozwoli nam:

  • wykorzystać otrzymane w badaniu dane do prowadzenia polityki zdrowotnej, która obniży zachorowalność na próchnicę u dzieci i młodzieży,
  • zwiększyć liczbę dzieci bez próchnicy i ze zdrowym przyzębiem.

Pliki do pobrania:

Refundacja

Zapoznaj się z zasadami refundacji i ustalania poziomu odpłatności. Sprawdź najnowszą listę leków refundowanych. Skorzystaj z informatora o lekach refundowanych.

---
czytaj więcej
powrót do góry