Mobilne Logo Ministerstwa Zdrowia

Program badań przesiewowych noworodków w Polsce

---

Menu

Dzięki programowi chcemy jeszcze lepiej wykrywać choroby wrodzone u noworodków. Im szybciej uda się to zrobić, tym większa szansa na skuteczne leczenie i uniknięcie problemów zdrowotnych (w tym trwałego kalectwa, a nawet śmierci). Za pomocą testów można wykryć chorobę wrodzoną, przed wystąpieniem objawów.

Program jest kontynuacją działań ministra zdrowia, w tym poprzedniej edycji Programu badań przesiewowych noworodków w Polsce na lata 2009 – 2014.

 

Do kogo skierowany jest program

Badanie przesiewowe noworodków to badanie profilaktyczne, a jego adresatami są dzieci urodzone w Polsce. Jeśli u dziecka zostanie wykryta choroba, taka informacja trafia natychmiast do opiekunów dziecka. Otrzymają oni również informację, gdzie się zgłosić aby potwierdzić diagnozę i rozpocząć ewentualne leczenie.

 

Cele programu

Naszym głównym celem jest sprawienie, aby jak najmniej noworodków, niemowląt i dzieci umierało z powodu wad wrodzonych. Chcemy również zapobiegać ciężkim upośledzeniom, zarówno fizycznym jak i intelektualnym, które mogą wynikać z tych wad. Dlatego prowadzimy badania przesiewowe w kierunku m.in.:

  • wrodzonej niedoczynności tarczycy (hipotyreozy);
  • fenyloketonurii (PKU);
  • mukowiscydozy (CF);
  • rzadkich wad metabolizmu metodą MS/MS;
  • wrodzonego przerostu nadnerczy;
  • deficytu biotynidazy.

 

Efekty

Dzięki testom jesteśmy w stanie zapobiec rozwojowi 27 chorób u noworodków w Polsce.

Refundacja

Zapoznaj się z zasadami refundacji i ustalania poziomu odpłatności. Sprawdź najnowszą listę leków refundowanych. Skorzystaj z informatora o lekach refundowanych.

---
czytaj więcej
powrót do góry