Mobilne Logo Ministerstwa Zdrowia

Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce

---

Dzięki realizacji programu chcemy zmniejszyć liczbę zachorowań na AIDS. Naszym głównym założeniem jest poprawa jakości życia oraz jego przedłużenie u osób zakażonych HIV i chorych na AIDS. Chcemy też umożliwić tym osobom jak najbardziej komfortowe życie w społeczeństwie oraz rodzinie.

Leczenie ARV osób zakażonych HIV i chorych na AIDS prowadzone jest od 2001 roku w ramach programu polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia pn: „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce”.

Czytaj więcej o terapii antyretrowirusowej (ARV)

 

Cele programu

Głównym celem programu jest zmniejszenie śmiertelności z powodu AIDS wśród osób zakażonych HIV. W ramach programów chcemy również:

  • zmniejszyć ryzyko zakażenia innych przez osoby z HIV/AIDS;
  • zwiększyć dostęp do leków antyretrowirusowych dla pacjentów zakażonych HIV;
  • zapewnić leki antyretrowirusowe niezbędne w profilaktyce zakażeń wertykalnych (dziecka przez matkę) oraz prowadzić indywidualny kalendarz szczepień dzieci urodzonych przez matki zakażone HIV;
  • zapewnić leki antyretrowirusowe osobom, u których mogło dojść do zakażenia w konsekwencji ryzykownych sytuacji (przemoc seksualna, zakłucie igłą zanieczyszczoną potencjalnie zakaźnym materiałem, rana odniesiona w trakcie napaści).

 

Do kogo skierowany jest program

Program skierowany jest przede wszystkim do osób zakażonych HIV i chorych na AIDS.

W szczególności dotyczy:

  • kobiet w ciąży zakażonych HIV;
  • noworodków urodzonych przez matki zakażone HIV;
  • osób, które wymagają leków antyretrowirusowych po narażeniu na zakażenie HIV w wyniku m.in. przemocy seksualnej, zakłucia igłą nieznanego pochodzenia, bójki lub napaści.

Programem objęci są obywatele Polski, a także inne osoby, które podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce.

 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.).

Refundacja

Zapoznaj się z zasadami refundacji i ustalania poziomu odpłatności. Sprawdź najnowszą listę leków refundowanych. Skorzystaj z informatora o lekach refundowanych.

---
czytaj więcej
powrót do góry