Mobilne Logo Ministerstwa Zdrowia

Żywienie a zdrowie matki i dziecka

---

Prawidłowe żywienie dzieci i dorosłych

Właściwa dieta jest ważna dla utrzymania zdrowia i dobrej kondycji. Zwłaszcza w okresie, kiedy kobieta jest w ciąży.

Niestety obserwujemy niekorzystne zmiany społeczne dotyczące żywienia. Coraz częściej jemy żywność, która dostarcza nam zbyt dużej liczby kalorii, a zbyt mało substancji odżywczych. Z tego powodu zwiększa się liczba osób otyłych i niedożywionych.

Aby upowszechnić właściwe zasady żywienia starszych dzieci i dorosłych (w tym kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią), Instytut Żywności i Żywienia zrealizował projekt „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”, współfinansowany w ramach szwajcarsko-polskiego programu współpracy. Efektem projektu są materiały dotyczące zasad prawidłowego żywienia.

 

Prawidłowe żywienie niemowląt

W przypadku niemowląt najlepszym sposobem żywienia jest karmienie piersią, czyli karmienie naturalne. Powinno być ono jedyną formą żywienia niemowlęcia do ukończenia przez nie 6 miesiąca życia. Czytaj więcej o karmieniu piersią.

Refundacja

Zapoznaj się z zasadami refundacji i ustalania poziomu odpłatności. Sprawdź najnowszą listę leków refundowanych. Skorzystaj z informatora o lekach refundowanych.

---
czytaj więcej
powrót do góry